Rzeczywiście Norma EXPERT ma inny interfejs niż Norma PRO, ale jest on bardzo wygodny i intuicyjny. Poznanie go nie wymaga wiele wysiłku, a potem… sami będziecie się dziwić, dlaczego wcześniej nie zaczęliście korzystać z NEX.

Zacznijmy od różnic, które widać gołym okiem, a więc od wyglądu górnej części okna głównego.


Górne menu

W Normie PRO interfejs oparty jest na tzw. toolbar-ach, czyli paskach narzędziowych z małymi ikonami. Pod głównym menu znajduje się główny pasek narzędziowy, a poniżej pasek narzędziowy widoku. Ten układ został zachowany ze względu na przyzwyczajenia użytkowników oraz zgodność z minimalnymi wymaganiami programu (praca na ekranach o rozdzielczości 1024x768). Odbiega on jednak od aktualnych standardów stosowanych w innych programach.

Zrzut z ekranu

W Normie EXPERT wykorzystano wstęgę poleceń znaną np. z MS Office (od wersji 2007). Została ona zaprojektowana tak, żeby uprościć i przyspieszyć tworzenie kosztorysów oraz ułatwić korzystanie z programu w szczególności początkującym użytkownikom.

Zrzut z ekranu

Główne widoki programu zostały ustawione zgodnie z typową kolejnością pracy - od PRZEDMIARU/OBMIARU po WYDRUKI. Zamiast małych ikon zastosowano duże zakładki z opisami.

Zrzut z ekranu

Po wybraniu jednej z kart widoków (zakładki) zawartość wstęgi poleceń dopasowuje się automatycznie – wyświetlają się te opcje, z których można skorzystać na danym widoku.

Wstęga poleceń została podzielona na grupy opcji. W każdej z nich znajdują się powiązane ze sobą funkcje i zadania możliwe do wykonania. Każda ikona jest opisana dzięki czemu nie trzeba się zastanawiać do czego służy.

Większość grup w prawym dolnym rogu ma dodatkową ikonkę art-luszczyk-porownanie4, która pozwala rozwinąć menu dodatkowych poleceń grupy, rzadziej używanych i z tego powodu niedostępnych bezpośrednio na wstędze.

Zrzut z ekranu 

 
 

Podręczne menu

Działa tak samo jak w Normie PRO. Operacje dostępne dla aktywnego elementu kosztorysu np. pozycji można wyświetlić również w podręcznym menu – wywołanym prawym przyciskiem myszy.

Zrzut z ekranu

  

Wyszukiwarka poleceń

Dodatkowym ułatwieniem w Normie EXPERT jest wyszukiwarka poleceń, która pozwala odnaleźć dowolną operację w parę sekund. Wystarczy wpisać początek opisu danej opcji np. „imp” i późnej wybrać ją z wyświetlonej listy.

Zrzut z ekranu

 

Edycja menu

Do paska szybkiego dostępu można dodać wybrane opcje wstęgi poleceń i dzięki temu stworzyć menu dopasowane do własnych potrzeb. Takiej możliwości nie posiada program Norma PRO, zawartości pasków narzędziowych nie może korygować użytkownik.

Zrzut z ekranu

  

Zmiana wielkości czcionki

Komfort pracy znacząco poprawia możliwość zmiany wielkości czcionki wykorzystywanej w interfejsie NEX. Można ją zmieniać na wstędze poleceń oraz w oknach. Ta opcja pomocna jest zwłaszcza przy pracy na małych ekranach o wysokiej rozdzielczości

Zrzut z ekranu

Okno główne NEX po zwiększeniu czcionki do 150% na ekranie o rozdzielczości 1920x108

 

Zrzut z ekranu

Okno główne NPRO na ekranie o rozdzielczości 1920x1080


Edycja elementów kosztorysu

Edycja poszczególnych elementów kosztorysu w NEX odbywa się domyślnie w oknach właściwości, których układ bazuje na oknach z Normy PRO

Zrzut z ekranu

Układ zakładek zmienił się z poziomego na pionowy, co znacznie poprawiło czytelność. Dodatkowo najczęściej wykorzystywane opcje zostały przeniesiona na pierwszą, domyślną zakładkę.

Zrzut z ekranu

W opcjach programu NEX można wyłączyć edycję właściwości w oknach dialogowych. Wówczas edycja np. nakładów, pozycji, działów dostępna będzie w panelu, który zawsze wyświetla się z prawej strony ekranu i nie zasłania edytowanych danych kosztorysu – jak w przypadku okien. Kolejna różnica polega na wprowadzaniu zmian bez akceptacji przyciskiem „Ok”. Po zmianie np. obmiaru i kliknięciu w inne pole, zmiany zapisują się automatycznie

Zrzut z ekranu

 

 

Style wyglądu programu

Norma EXPERT umożliwia wybór sposobu prezentacji interfejsu tzw. skóry, zgodnie z preferencjami użytkownika. Jedna z nich – o nazwie Norma PRO –  została przygotowana z myślą o użytkownikach, którzy wcześniej korzystali z tej wersji programu. Pozwala uzyskać kolory znane z wcześniejszych wersji Norm

Zrzut z ekranu

  

Podsumowanie

Jak widać Norma EXPERT oferuje wiele możliwości dostosowania wyglądu programu do indywidulanych potrzeb użytkowników. Każdy może wybrać preferowaną kolorystykę i sposób edycji (okna lub panele właściwości). Użytkownicy, którzy przyzwyczaili się do interfejsu Normy PRO mogą w krótkim czasie i bez wysiłku przestawić się na NEX. Czytelnie opisane ikony z całą pewnością to ułatwią, a dodatkową pomocą jest wyszukiwarka poleceń dostępna nad wstęgą poleceń.